top of page
Search

INDIANA RUNNER WEEKLY TOP 25 TEAMS

Updated: Oct 17, 2022

Each week we rank the top 25 boys and girls cross country teams from around the state!


October 17:

Girls Teams-

1. Noblesville

2. Columbus North

3. North Central (Indy)

4. FW Homestead

5. Carmel

6. Hamilton Southeastern

7. Bloomington South

8. Zionsville

9. Valparaiso

10. FW Concordia

11. FW Carroll

12. Floyd Central

13. Penn

14. East Central

15. Franklin Central

16. Chatard

17. Guerin

18. Brownsburg

19. Avon

20. Edgewood

21. Northview

22. Princeton

23. Morgan Township

24. Westfield

25. Northridge


Boys Teams-

1Carmel

2Noblesville

3Zionsville

4Columbus North

5Center Grove

6Fishers

7Northridge

8Brebeuf

9Franklin Central

10Valparaiso

11Brownsburg

12Bloomington North

13Bloomington South

14Westfield

15Hamilton Southeastern

16Penn

17Goshen

18Greenfield-Central

19Mt. Vernon

20Floyd Central

21Concordia

22LaPorte

23Chesterton

24Bishop Chatard

25Jasper


October 10:

Girls Teams-

1. Noblesville

2. Columbus North

3. North Central (Indy)

4. FW Homestead

5. Carmel

6. Hamilton Southeastern

7. Zionsville

8. Valparaiso

9. Bloomington South

10. FW Concordia

11. FW Carroll

12. Floyd Central

13. Penn

14. East Noble

15. Franklin Central

16. Westfield

17. Princeton

18. Warsaw

19. Chatard

20. Guerin

21. East Central

22. Edgewood

23. Brownsburg

24. Avon

25. Cathedral


Boys Teams-

1.Carmel

2.Noblesville

3.Zionsville

4.Center Grove

5.Columbus North

6.Fishers

7.Franklin Central

8.Brebeuf Jesuit

9.Valparaiso

10.Northridge

11.BloomingtonNorth

12.Hamilton SE

13.Brownsburg

14.Bloomington South

15.Penn

16.Floyd Central

17.Goshen

18.Chesterton

19.Greenfield Central

20.Mt.Vernon

21.Concordia

22.Guerin Catholic

23.Westfield

24.NorthCentral

25.Avon



October 3:

Girls Teams-

1. Noblesville 2. Columbus North

3. North Central (Indy)

4. FW Homestead

5. Carmel

6. Hamilton Southeastern

7. Zionsville

8. Valparaiso

9. Floyd Central

10. FW Concordia

11. Bloomington South

12. Penn

13. East Noble

14. FW Carroll

15. Edgewood

16. Franklin Central

17. Princeton

18. Warsaw

19. Westfield

20. Guerin

21. Chatard

22. Brownsburg

23. Avon

24. Cathedral

25. Lake Central


Boys Teams-

1Carmel

2Noblesville

3Zionsville

4Center Grove

5Columbus North

6Fishers

7Franklin Central

8Brebeuf

9Valparaiso

10Northridge

11Bloomington North

12Brownsburg

13Bloomington South

14Hamilton Southeastern

15Penn

16Floyd Central

17Goshen

18North Central

19Greenfield-Central

20Mt. Vernon

21Chesterton

22Concordia

23Guerin Catholic

24Westfield

25Avon



September 26:

Girls Teams-

1. Columbus North

2. Noblesville

3. Carmel

4. Hamilton Southeastern

5. FW Homestead

6. Zionsville

7. North Central (Indy)

8. Floyd Central

9. FW Concordia

10. Valparaiso

11. Bloomington South

12. Penn

13. FW Carroll

14. Franklin Central

15. East Noble

16. East Central

17. Princeton

18. Warsaw

19. Guerin

20. Chatard

21. Brownsburg

22. Avon

23. Westfield

24. Cathedral

25. Northview


Boys Teams-

1Carmel

2Noblesville

3Zionsville

4Columbus North

5Center Grove

6Franklin Central

7Fishers

8Valparaiso

9Brebeuf

10Bloomington South

11Bloomington North

12Northridge

13Brownsburg

14Hamilton Southeastern

15Penn

16Floyd Central

17Greenfield-Central

18Goshen

19Mt. Vernon

20Concordia

21Guerin Catholic

22Westfield

23Chesterton

24Warsaw

25Portage


September 19:

Girls Teams-

1. Columbus North

2. Noblesville

3. Carmel

4. Hamilton Southeastern

5. FW Homestead

6. Zionsville

7. North Central (Indy)

8. Floyd Central

9. FW Concordia

10. Valparaiso

11. Bloomington South

12. Penn

13. Franklin Central

14. East Noble

15. East Central

16. Princeton

17. Brownsburg

18. Avon

19. Guerin

20. Chatard

21. Northview

22. Cathedral

23. Westfield

24. Morgan Township

25. Warsaw


Boys Teams-

1Carmel

2Zionsville

3Columbus North

4Center Grove

5Noblesville

6Fishers

7Franklin Central

8Valparaiso

9Brebeuf

10Bloomington South

11Bloomington North

12Floyd Central

13Hamilton Southeastern

14Chesterton

15Northridge

16Guerin Catholic

17Westfield

18Mt. Vernon

19Brownsburg

20Penn

21Concordia

22Goshen

23Greenfield-Central

24Warsaw

25Portage


September 12:

Girls Teams-

1. Columbus North

2. Noblesville

3. Carmel

4. Hamilton Southeastern

5. FW Homestead

6. Zionsville

7. North Central (Indy)

8. Franklin Central

9. FW Concordia

10. Floyd Central

11. Valparaiso

12. Princeton

13. Bloomington South

14. East Noble

15. FW Carroll

16. Brownsburg

17. Avon

18. Guerin

19. Chatard

20. Northview

21. Penn

22. Westfield

23. Indian Creek

24. Cathedral

25. Morgan Township


Boys Teams-

1Carmel

2Zionsville

3Columbus North

4Noblesville

5Center Grove

6Valparaiso

7Fishers

8Franklin Central

9Brebeuf

10Bloomington North

11Bloomington South

12Floyd Central

13Penn

14Hamilton Southeastern

15Westfield

16Northridge

17Brownsburg

18Goshen

19Guerin Catholic

20Lake Central

21Portage

22Mt. Vernon

23Concordia

24Greenfield-Central

25Homestead




Recent Posts

See All

IndianaRunner.com is pleased to announce that we will be hosting 3 indoor track events in Jan/Feb 2023! January 21 - Indoor Opener @ Taylor University ** Registration for the Youth (14-U) Meet: www.di

Follow the link below if you wish to purchase the webcast to the 2022 IHSAA State Cross Country finals!! Both state championship races will stream exclusively at IHSAAtv.org via pay-per-view for $15

2022 Brown County Semi State Preview Girls Individual Predictions: 1. Julia Kiesler – 12 – Columbus North 2. Lily Baker – 12 – Columbus North 3. Lily Myers – 12 – Bloomington South 4. Heidi Meade – 12

bottom of page